Zawoja leży u stóp Babiej Góry (1725 m) nad rzeką Skawicą. Znana miejscowość letniskowa i turystyczna, stanowi punkt wypadowy dla turystyki w rejonie Babiej Góry, pasma Policy i Jałowca. Mieści się tu siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego.
Zawoja jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, liczy około 18 kilometrów długości. Wieś Zawoja wraz z wsią Skawica, położone są w dolinie Skawicy niosącej wody spod Babiej Góry do Skawy, powstały one w wyniku naporu osadniczego torującego sobie drogę w pierwotnej puszczy karpackiej.
Zawoja - największa pod względem powierzchni wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja.
Pierwsze wzmianki o Skawicy, jako o wsi istniejącej, pochodzą sprzed 1593. Przez długi czas wsie Zawoja i Skawica traktowane były jako jedna i określane mianem Skawica. Przez cały okres staropolski wsie należały do starostwa lanckorońskiego i pozostały we władaniu kolejnych dzierżawców królewszczyzny.
Największą atrakcją Zawoi jest Babia Góra (słow. Babia hora, węg. Babia gura, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) - masyw górski leżący w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich, który osiąga wysokość 1725 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, zaliczany jest do Korony Gór Polskich.
Granice Babiej Góry ograniczone są od zachodu przez Przełęcz Jałowiecką (1017 m n.p.m.), a od wschodu przez Przełęcz Lipnicką (pot. Krowiarki, 1010 m n.p.m.). Od południa rozciąga się Orawa, a od północy masyw schodzi stromo w dolinę Skawicy.
W masywie babiogórskim wyraźnie można rozróżnić kilka kulminacji:
- Babią Górę (inaczej Diablak - 1725 m n.p.m.)
- Gówniak (1619 m n.p.m.)
- Kępę (1521 m n.p.m.).
- Małą Babią Górę (inaczej zwaną Cylem - 1517 m n.p.m.)
- Sokolicę (1367 m n.p.m.),
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach – schronisko górskie na północnych stokach Babiej Góry. Znajduje się na polanie Markowe Szczawiny na wysokości 1180 m. n.p.m.
Babia Góra 1725 m n.p.m.
Mosorny Groń latem.
Na turystów czeka 4-osobowa kolej krzesełkowa, wspaniałe widoki na Babią Górę i okolice oraz odpoczynek w ciszy i otoczeniu dziewiczej przyrody.
Dla fanów rowerów i downhillu przygotowane są nowoczesne trasy o różnym stopniu trudności - Bike Park Mosorny Groń.
Wodospad na Mosornym Potoku
Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi – wodospad na północno-zachodnich stokach Pasma Policy należącego do Beskidu Żywieckiego.
Jest to naturalny wodospad, jeden z najwyższych w całych Beskidach. Ma wysokość 8 m, woda spada z pionowego progu. Powyżej wodospadu, stokiem Mosornego Gronia prowadzi znakowany szlak turystyczny.
Jeden z najwyższych – to tak naprawdę nie ma znaczenia bo wodospady w Beskidach nie są wielkie, istotne jest to że jest to najbardziej malowniczy i „fotogeniczny” wodospad w Beskidach.
Miejsce z bezcennym klimatem, światłem – i to największa zaleta - dziewicze miejsce gdzie można fotografować do woli.
Jak trafić w to miejsce ?
Wodospad znajduje się przy niebieskim szlaku prowadzącym z Zawoi Mosorne na Halę Śmietanową.
Można też podjechać samochodem z Centrum Zawoi 5 – 7 min. i tu mamy dwie możliwości – pierwsza to parkowanie na wąskiej drodze bez pobocza i 15 min. spacerem właśnie szlakiem niebieskim – druga to parkowanie w odległości 100 może 200 metrów od wodospadu (pewnie teren prywatny - ale sporo wolnego, utwardzonego miejsca i nikt nie protestuje że tam parkujemy ) – Jest jeden problem - przechodzimy przez teren na którym prowadzone są prace nadleśnictwa – więc utrudniamy tym ludziom pracę – bo muszą dodatkowo zajmować się zwracaniem uwagi na bezpieczeństwo przechodzących turystów – w niedzielę nie ma problemu bo nie pracują.
Hala Barankowa, to malownicza polana związana z tradycyjną gospodarką pasterską. Miejsce będące zabytkiem kultury babiogórskiej. Na polanie nadal praktykuje się sezonowy (kwiecień - wrzesień) wypas owiec. Znajduje się tam pasterski szałas, w którym baca w tradycyjny sposób przyrządza sery z mleka owczego. Można tam spróbować i zakupić produkty takie jak: bunc, żentyca, czy znany wszystkim oscypek.
Hala znajduje się w Zawoi Górnej, na stokach Jałowca, do której można dotrzeć czarnym szlakiem.
Można też dojechać samochodem 12-15 min jazdy z Willa Sonia - ale raczej w okresie letnim i suchym - należy zachować ostrożność ( droga wąska, momentami stroma i z asfaltowej przechodzi w kamienistą drogę z wybojami ).
W Zawoi znajduje się wiele stacji narciarskich. Najsłynniejszą z nich jest ośrodek narciarski Mosorny Groń mający do zaoferowania kolej linową z czteroosobowymi krzesełkami wraz z trasą narciarską, posiadającą licencję FIS na rozgrywanie krajowych i międzynarodowych zawodów narciarskich.
Ośrodek turystyczno-narciarski - Mosorny Groń Zawoja
Mosorny Groń zimą.
Mosorny Groń - jedna z najlepszych tras narciarskich - Mosorny Groń w Zawoi. Pięknie położona z widokiem na Babią Górę ciesząca się ogromną popularnością wśród miłośników białego szaleństwa - narciarzy i snowboardzistów.
Stacja narciarska Mosorny Groń - wyciąg narciarski, trasy narciarskie Beskidy.
Zespół wyciągów narciarskich "WOJTEK" w Zawoi Czatoża
Zima w Zawoi
Willa Sonia Zawoja - Dom w górach do wynajęcia na letnie wakacje, ferie zimowe, weekendy, święta.
Najważniejsze imprezy organizowane w Zawoi:
cykl imprez sportowo-rekreacyjnych i kulturalnych organizowanych zimowych ferii szkolnych. Są to między innymi zawody narciarskie O Puchar Wójta Gminy Zawoja, Mistrzostwa Amatorów Polski Południowej w Skokach Narciarskich w Skawicy oraz bardzo widowiskowy i humorystyczny "Zjazd na byle cym", który już od 2004 roku odbywa się w Skawicy. W ramach Zimy w Zawoi odbywają się także konkursy na rzeźbę ze śniegu, spotkania z folklorem i inne atrakcje.
Majówka w Zawoi
od 2003 roku impreza z występami zespołów folklorystycznych i folkowych, której towarzyszą zabawy dla dzieci oraz festyn dla dorosłych. Impreza organizowana jest w czasie trwania długiego weekendu majowego.
Jarmark Babiogórski
impreza organizowana jest w związku z parafialnym odpustem, który odbywa się w Zawoi Centrum 2 sierpnia. Imprezie towarzyszą targi ekologiczne oraz występy zespołów i zabawa pod gwiazdami.
Rajd Szlakiem ks. Kardynała Karola Wojtyły
odbywający się 9 września, w dniu upamiętniającym ostatnia górską wędrówkę naszego Rodaka przed Jego wyborem na Stolicę Piotrową.
Jesień Babiogórska
jest jedną z największych cyklicznych imprez folklorystycznych Małopolski (II połowa września). Największym wyróżnikiem imprezy jest otwierający ją jesienny redyk oraz pokaz zwyczajów i obrzędów pasterskich. Występuje tu prawdziwy podział stada i rozliczanie się bacy z gospodarzami. Następnie przez dwa dni festiwalowe trwają występy zespołów folklorystycznych i folkowych. W ramach Babiogórskiej Jesieni organizowane są także targi sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, wystawy oraz kiermasz handlowo-gastronomiczny. Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem publiczności i mediów. Jest świętem Górali Babiogórskich, których tradycje wywodzą się z kultury pasterskiej.
Hubertus
polowanie na lisa. Jest to święto myśliwych i jeźdźców, które odbywa się z końcem października w Zawoi.
Polskie góry
Lato w Zawoi (Wakacyjna Zawoja)
cykl imprez turystyczno-rekreacyjnych i kulturalnych organizowanych od 1991 roku skierowanych zarówno do mieszkańców gminy, jak i odwiedzających gości. W ofercie wakacyjnej Zawoi znajdziemy takie imprezy jak: Noc Kupały i Świętojańskich Robaczków, która odbywa się na Przysłopiu, Blues & Country pod Diablakiem, wspomniany już Jarmark Babiogórski oraz Dożynki Gminne w Skawicy.
Wszystkie zdjęcia na stronie www.willasonia.pl - fotografia dom w górach do wynajęcia -zapisane są w jakości min. HD 1920 x 1080 HDTVi - każde zdjęcie można dowolnie powiększać aż do maksymalnego rozmiaru HD TV - zdjęcia Arek Smąd.
Copyright Sukces-Zamocowania - właściciel marki WILLA SONIA Zawoja
Willa Sonia - dom w górach do wynajęcia - wakacje, ferie, weekend, święta, Sylwester w Górach - luksusowy dom z basenem, jakuzzi i sauną. Wakacje, urlop, wczasy w górach - najlepszy dom do wynajęcia dla rodziny, grupy znajomych.